Neler yeni

IRCForumları - IRC ve mIRC Yardım ve Destek Platformu - İRCforumlari

Duyuru; 📢

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde Sitelerinizin Tanıtımını Yaparak sitenizi yükselte bilirsiniz.İRCForumları Ailesi İyi Forumlar Diler.!

PM Kuralları; 📢

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikle cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk; 📢

Sizde bilgi deneyim sahibi olduğunuz konu ve alanları forumda kolayca paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, oluşturduğunuz ticari konular sayesinde kazanç elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya Paketleri sohbet sohbet Reklam Reklam Reklam Sohbet Zamanı Reklam Reklam

Root

Forum Sahibi
Yönetici
1 Şub 2022
1,298
218
63
www.ircforumlar.com
Okeyzamani.Net Online Okey Sitesi

OkeyZamani.NeT Düz Okey, oyna günümüz şartlarında çevrimiçi ortamda da rahat bir biçimde oynanabilen bir oyundur. Sistem olarak yalnızca şansa dayanmayan oyunda belli kurallar bulunmaktadır. Ancak bireyler oyunu yalnız şansları da yardımcı gittiğinde kazanabilmektedir. Tarihi son derece eski olan oyun için dikdörtgen biçiminde ve üzerinde rakamlar olan taşlar kullanılmaktadır. Taşların yanı sıra oyunun oynanabilmesi için genelde tahtadan yapılan arzular kullanılmaktadır. Bu oyunda kazanabilmek şansın yanı sıra belleknın güçlü olmasına da bağlıdır. Çünkü dört kişi ile oynanabilen oyunda ortaya atılan taşların takibi oldukça önemlidir. Oyunu oynayan bireyler ortadaki taşları belleklarında tutmaları durumunda kendilerine lazım olan taşın henüz çekilmemiş olduğuna veya diğer oyunculardan birinde olduğuna yönelik tahminlerde bulunabilmektedir. Böylelikle oyuncuların setleri tamamlamak konusu ile ilgili rakiplerine karşın bir üstünlük elde etmesi de mümkün olabilir. Oyunun düz okey oyna biçimde oynanana bilir olduğu gibi farklı sistemler üzerine oynana bilenleri de bulunmaktadır.

Düz Okey Oyna - Okey Oyna okey
Bireylerin düz okey oynamak için minimum 2 maksimum ise 4 oyuncuya ihtiyaçları bulunmaktadır. Oyunda 106 adet taşın olması gereklidir. Taşlardan herhangi birinin eksik olması, oyunun işleyişini bozacağından dolayı taşların tam olması son derece önem arz etmektedir. Ayrıca oyunda olmazsa olmazlardan biri zardır. Bireyler oyuna başlamadan önce arzuaları, rakiplerinin göremeyeceği biçimde önlerine çekmelidir. Sonrasında ise ortada bulunan taşların karıştırılarak 5’erli ve rakamların gözükmeyeceği biçimde dizilmesi gereklidir. Oyun içerisinde bir kişi taşların dağıtımı için seçilmelidir. 5’erli biçimde dizilen taşlar ise seçilen kişinin önüne gelecek biçimde konumlandırılmalıdır. Toplam taş sayısı 106 olduğu için 5’erli dizimde 1 taş fazla kalacaktır. Fazla kalan zar atımı sonrasında belirlenecek olan Normal okey oyunu yerini kapamak için kullanılacaktır. Normal Okey Oyunu, taş dağıtıcısının zar atması ile beraber başlamaktadır. Gelen zarlara göre dağıtıcı, hem perler arasında okey taşını saptamaktedir hem de diğer oyuncuların taşlarını dağıtmaktadır. Böylece her oyuncu kendine verilen taşları arzualarına oyun kurallarına göre sıralayarak oyunu tamamlamaya çalışmaktadır. Oyun tekli oynanabildiği gibi çift takımlar olarak da oynanabilmektedir.

Html5 Düz Okey Oyunu Kuralları
101 Okey Plus oyunun kuralları taş dağıtımı ile beraber başlamaktadır. Dağıtıcı, taşların dağıtımından önce iki farklı zar atmalıdır. Atılan ilk zar, per olarak isimlendirilen ve 5’li biçimde sıralanan oyun taşlarından hangisi ile oyuna başlanacağını saptamaktedir. İkinci zar ise o elde okeyin hangi taş olacağının kararının verilmesini sağlamaktadır. Dağıtıcı ikinci zar atımı sonrasında çıkan perin üst taşını düz çevirip daha önce artan ve 106.taş olarak ortada bekleyen taşı, o perin en altına koymalıdır. Bu sayede dağıtım için geçerli olan kurallar uygulanabilmektedir. Dağıtımlarda düz okey oyunu olarak belirlenen taşın sağ kısmında bulunan ilk 4 taş sağ kısımdaki ilk oyuncuya verilmelidir. Sonrasında 4 per atlanarak sıradaki 5’li ikinci oyuncuya verilir. Bu biçimde bütün oyuncular ilk on taşlarını elde edebilmektedir. Son dağıtımlarda ise oyuna başlayacak olan şahsa 5, diğer oyunculara 4 taş verilmektedir. Dağıtıcının ortaya çekilmesi için önündeki taşları kapalı olarak koyması ile oyun başlamış sayılmaktadır.

Kullanıcıların ıstakalarında bulunan taşları anlamlı tümler durumunda dizebilmeleri oyunu bitirmelerini sağlamaktadır. Anlamlı diziler aynı renkteki en az üç adet taşın art arda gelmesi ile sağlanmaktadır. Bu sıralamalar 2,3,4 biçiminde olabilmektedir. Bunun yerine bireylerin farklı renk gruplarından aynı ve yine en az 3 rengi bir araya getirmeleri ile bir seri oluşturmaları da mümkün olabilir. Ayrıca kurallara göre 11, 12 olarak davam eden serinin sonuna 1 rakamı da getirilebilmektedir. Bir taş fazla alan oyuncu işine yaramayan bir taşı yan tarafındaki oyuncunun alabilmesi için masaya bırakır. İkinci oyuncu taşa ihtiyacı varsa alır, yoksa ise ortada kapalı olan taşlardan bir taş çeker. Oyun bu yolla sona erene kadar sürer.

Normal Düz Okey Oynama Sitesi - Okey Oyna
Günümüzde reelde oynanan oyunların tamamını internette oynamak mümkün olabilir. bu bağlamda kullanıcıların çevrimiçi biçimde de sistem şeklinde de internetten okey oynamaları basitçe sağlanabilmektedir. bireyler çevrimiçi oyun hizmeti veren sitelerden herhangi birine üye olarak oyun masalarına oturup oyuna başlayabilmektedir. Bu sayede taş dizilimi veya dağıtımı gibi prosedürler, oyuncuların önlerine hazır biçimde gelmektedir. Oyunun internet üzerinden oynanması kurallarda herhangi bir değişim olduğu anlamına gelmemektedir. Kullanıcılar halen gösterge gibi temel alanlarda aktif olarak puan kazanabilmektedir. Gösterge, oyunda dağıtım öncesinde belirlenen taşın diğer eşidir. Okey ise belirlenen taşın bir rakam üstüdür. Örneğin belirlenen siyah bir ise; gösterge siyah bir, okey siyah iki biçimindedir. Kullanıcıların oyunda okey taşını, sıralı dizilerinde eksik kalan yerlere koymaları mümkün olabilir. Bu sayede belirlenmiş olan taş, kullanıcıların dizilerinde eksik olan taşların yerine geçmiş sayılmaktadır.

Normal ve Düz Okey Oyunu
Normal okey oyunu türleri farklı sayı gruplarının bir araya gelmesinden sonra oluşmaktadır. Türünün değişmesi oyunun temel kurallarında herhangi bir fark oluşacağı anlamına gelmemektedir. Oyunun farklı türünün isimleri; 34, 51, 101’den oluşmaktadır. Oyunda kuralların farklı olmamasına karşın dağıtımı yapılan taşların sayısında değişim yapılmaktadır. Örneğin 34 oyunda kullanıcıların istakalarında bulunan taşlardaki rakamlar toplamı 34’ü geçmek zorundadır. Taş dağıtımlarında ise 34 ve 101’de her oyuncuda 21 adet taş bulundurulmaktadır. 51 oyununda ise oyunculara 14’lü biçimde dağıtım yapılmaktadır. Farklı oyun türleri olmasına karşın 34, 51 ve 101 için kullanıcıların makul ve sıralı perler oluşturmaları gereklidir. Online sistemden de oynanabilen oyunlar arasında bilhassa 101 son derece tanınmışdir. Bireyler 101 oynarken yeterli seriyi elde ettiklerinde taşlarını ortaya dizmektedir. Ellerinde bulunan bütün taşları ortaya dizelebilen ve istakasında taş kalmayan oyuncu, o eli kazanmış sayılmaktadır. Klasik olarak oynanan oyunda da oyunun diğer türlerinde de sahte taş kullanımı mümkün olabilir. Bu taş, üzerinde farklı bir desenden oluşmaktadır ve yalnızca o elde okey olarak belirlenmiş olan taşın yerine geçmektedir.

Düz Okey Oyna
Kastet, düz okey taşları kullanılarak oynanabilen ve bilhassa son dönemlerde giderek daha fazla tanınmış hale gelen oyunlardan biridir. bireylerin çevrimiçi sitelerde kastet oyununu oynamaları mümkün olabilir. Ayrıca kastet, Plus iskambil kartları ile de oynanabilmektedir. Bireyler oyuna khamle sağladıklarında ellerine on dört taş verilmektedir. Kullanıcıların oyundaki amaçları veya oyunu kazanabilmeleri ise, taşları sıralı perler haline getirip ortaya açmaktan oluşmaktadır. Sıralı biçimde devam eden oyunda, perlerin açılabilmesi için minimum iki farklı perin olması gereklidir. Bu şart, ilk peri açan oyuncu için geçerlidir. Diğer oyuncular, ortada açılı olan pere istedikleri derecede khamle yapabilmektedir. Genel olarak 101 ile aynı olarak görülen kastet oyununun ’e göre farklı özellikleri de bulunmaktadır. Örneğin 101 okey oyunun da ortada bulunan perler üzerinde herhangi bir değişim yapmak oyun kurallarına aykırıdır.

Oysaki kastet oynayan kullanıcılar perlerin yerini değiştirip bölmek konusu ile ilgili herhangi bir kısıtlamaya tutulmamaktadır. Bireyler oyunda sıra kendilerine geldiklerinde ortaya per açmak zorunda değildir. Herhangi bir per açamayacak durumda olan bireyler, normal oyunda olduğu gibi ortadan taş çekerek, sırayı bir sonraki oyuncuya verebilmektedir. Oyunun sona ermesi iki farklı biçimde gerçekleşmektedir. Bunlardan biri ortada taş kalmamasıdır. Oyunu bitirenin diğer etkinliği ise kullanıcılardan birinin bütün taşlarını ortaya dizmesi olacaktır.

okey oyna

101 Okey Oyna
101 Okey Plus masa oyunları keyifli zaman geçirmek için tercih edilebilecek en iyi alternatifler arasında bulunmaktadır. Üstelik bu tip oyunların tarihi son derece eskiye dayanmaktadır. Düz okey oynamak da geçmiş yıllardan bu yana sık sık tercih edilen oyunlardan biri olarak gösterilmektedir. Taş, masa ve zarlı bir oyun olarak gösterilmesine karşın son derece basit kurallarının olması, kullanım oranınin her daim yüksek kalmasını sağlamıştır. , domino sistemi esas alınarak oynanmaya başlanmıştır. Zaman geçtikçe ise günümüzdeki haline gelmiştir.

Oyunun olması gerektiği gibi oynanabilmesi için en az iki en fazla ise dört şahsa ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca oyunun oynanabilmesi için gerekli olan gereçler, dört adet arzua, 106 adet taş ve bir zar olarak sıralanmaktadır. Oyunda bulunan taşların temel renkleri ise mavi, siyah, sarı ve kırmızıdan oluşmaktadır. Oyunun amacı herkesten önce arzuadaki taşları sıralı bir dizi haline getirerek elin bitimini sağlamaktır.

Düz Okey Oyun Kuralları
Düz okey oynayabilmek için oyunun kurallarının bilinmesi gereklidir. Öncelikle her oyuncunun arzuasına 14 adet taş dağıtılacaktır. Ancak oyunu başlatacak olan kişide bulunan taş sayısı 15 olması gereklidir. Kişiler, oyun başlamadan önce arzualarında gerekli düzenlemeleri yapmalıdır. Oyunda geçerli bir seri yapabilmek için birbirleri ile uyumlu minimum üç adet taşın yan yana gelmesi gereklidir.

duz okey oyna
Örneğin aynı renklerden 3,4,5 rakamları uyumlu bir seri oluşturmuş sayılmaktadır. Aynı biçimde 12,13,1 de uyumlu bir seridir. Serilerin farklı renklerden oluşabilmesi içim aynı rakamların farklı renklerinin bir araya getirilmesi gereklidir. Taş dizilmesinden sonra 15 taş bulunan kişi, ihtiyaç duymadığı taşı sağındaki oyuncuya atmalıdır. Bunun yanı sıra masanın ortasında yüzü oyunculara dönük olan bir taş bulunmaktadır. Bu taşın bir basamak üstüne dikkat etmek gerekir.

Yani ortada siyah birli varsa o el için siyah çift önemlidir. Siyah çift, ıstakalarda eksik olan her taşın yerine geçmek özelliği taşıyacaktır. Bunun yanı sıra kurallar gereği oyunda iki de joker bulunmaktadır. Bu joker taşları ise, bahsedilen eldeki siyah çiftlerin yerini almaktadır. Her elde ise taşların içerdiği dşayetler değişim gösterecektir.

Düz Okeye Nasıl Başlanır?
Oyunun kurallarına hükmedinmasından sonra düz okey oyna bu oyunu oynayabilmek için oyunun başlamasını sağlamak gereklidir. Öncelikle taşların tamamı masada ters çevrilerek karıştırılmalıdır. Sonrasında ise beşli gruplar haline getirilerek bir oyuncunun önüne dizilmelidir. Taş dağıtımını yapan oyuncu zar aratarak hangi taş bloğundan dağıtımı yapacağını saptamalidir. Dağıtımlar neticesinde ise ortaya on adet taş daha konulmalıdır.

duz okey oyunu
Bu taşlar, bireylerin ihtiyaçları olduğunda çekecekleri taşlardır. Ayrıca toplamda 106 taş olmasından bir taş fazla gelecektir. Fazla gelen taş, yüzü oyunculara dönük bir şekilde çevrilmelidir. Çevrilen taş, gösterge olarak isimlendirilmektedir.

Oyunun başlangıcında bu taşın eşi ıstakasında olan oyuncular, puan tablosunu tutan şahsa göstererek bir adım öne geçebilmektedir. Ancak göstergenin geçerli hale gelebilmesi için herhangi bir atılımnin yapılmamış olması gereklidir. Taş dağıtımının yapılmasından sonra 15 taşı elinde bulunduran oyuncunun yukarıyada anlatıldığı gibi hareket etmesinin sonrasında oyun başlamış sayılmaktadır. Oyun tercihlere göre eşli veya ortaklı olarak oynanabilmektedir.

Ortaklı oyunlarda eşlerin ellerini bitirmesi puan durumlarını eşli olarak etkilemektedir. Bu tip oyunlar genelde turnuvalarda tercih edilmektedir. Çünkü ortaklı olan oyunlar tekli olanlara göre daha uzun sürmektedir. Üstelik eşli oyunlarda bilinçli olarak hareket etmek bir basamak daha zahmetlidir.

Oyunda Kazanma Taktikleri
Oyunda kazanabilmek için birçok insan yalnızca şanslı olması gerektiğine inanmaktadır. Ancak düz okey oynayarak kazanmanın yalnızca bir bölümünde şansa ihtiyaç duyulmaktadır. Oyunun e dönük düşünmek temel kazanma sistemlerini oluşturmaktadır. Sistemlerin işler halde olabilmesi için ise ilk önce taşların takibinin iyi bir biçimde yapılması gereklidir. Üstelik yalnızca kendi ıstakanıza gelen taşları takip edebilmek de yeterli olmayacaktır.

normal okey
Çünkü oyun bir bütün durumunda oynanmaktadır. Her taştan iki tane olduğu için, masada dönen taşların da mutlak suretle takip edilmesi gereklidir. Bu sayede ortada, diğer oyuncular tarafından atılmış olan taşları gerektiren seriler yapılmamış olacaktır. Hatalı serilerin yapılmaması ise gelmeyecek olan bir taşın beklenmesi sorunsını ortadan kaldırmaktadır. Bu problemin ortadan kalkması ile eller olması gerektiğinden daha kısa süre içerisinde bitmektedir.

Oyunda kazanabilmek için arzualarda olan taşların analizlerinin de iyi bir biçimde yapılması gereklidir. Bazı durumlarda sıralı olarak taş dizimi yapmak yerine farklı renklerden taşları bir araya getirmek daha üstünlüklı bir konum elde edilmesini sağlamaktadır. Bu neden yüzünden her olasılıke göre bir taş dizimi gerçekleştirip en fazla taş kullanımının hangi biçimde olacağının görülmesi tavsiyelmektedir. Üstelik zaman içerisinde bu durum arzuaya bir kez bakmakla anlaşılabilmektedir 101 Okey Plus.

Online Düz Okey Avantajları
Yakın geçmişe kadar düz okey oynamak için gerekli gereçlere sahip olunması şart olarak gösterilmekteydi. Bunun yanı sıra bireyler kişi sayısını da toplamak zorundaydı. Ancak birçok ev ortamında aynı anda oyunu oynamak isteyen bireyin bulunması sorun yaratıyordu. Evlerinde oyun malzemeleri olmayan kişiler ise kafelere veya oyunu oynamak için farklı yerlere gitmek gibi bir zAhmete de katlanıyorlardır. Kafelerin işletme dönemleri olduğu için 101 Okey Plus da her an oyunun oynanmasına mani oluyordu. Ancak çevrimiçi sistemlerin gelişim göstermesinden sonra bahsedilen problemlerin tamamı ortadan kalkmıştır.

çift okeyle tur dönmek
101 Okey Plus, oyuna çevrimiçi sistemler üzerinden bağlantı kurmak hernet evlerin konforunda keyifli zaman geçirmesini sağlamaktadır. Üstelik oyunu oynamak tamamıyla para ödemeden nitelendirilmektedir. Bu sayede günümüz hayat şartlarında ücretsiz eğlenebilmek mümkün olabilir. Ayrıca oyunun en zAhmetli olduğu alanlarından biri her yeni el için taşların tekrar karıştırılması ve dağıtılmasıdır.

Bu durum büyük bir zaman kaybına yol açmaktadır. İnternet bağlantısı ile oyuna erişim sağlanması halinde taşlar sistem tarafından otomatik bir biçimde dağıtılmaktadır. Üstelik dağıtımlarda olası seriler yan yana da getirilmektedir. Bu da hem oyunu basitlaştırmakta hem de zamandan kazanç elde edilmesini sağlamaktadır.

Online Düz Okeyde Hile Var Mı?
Masa, kâğıt veya taş oyunlarında her daim hile problemsalı yaşanmaktadır. Bu durum oyuncuların tedirgin olmasına neden olmaktadır. Çünkü oyun içerisinde hile yapılması bireylerin haksız biçimde kazanmalarına neden olmaktadır. Düz okey oynarken hile yapımının mümkün olması için taşların çalınması gereklidir. Taş çalmanın yanı sıra bir biçimde rakibin arzuasını görmek de hile yapmak olarak sayılmaktadır. Bu biçimde bireyler kendi dizilimlerini değiştirebilip veya rakibine hangi taşları atmaması gerektiğini öğrenebilmektedir.

Oyunun internet üzerinden oynanması bahsedilen hile tekniklerinin bütününü kullanılmaz hale getirmektedir. Bunun sebebi ise çevrimiçi sistemlerde taş çalmanın da rakiplerin arzualarını görmenin de mümkün olmamasıdır. Üstelik oyun sistemleri değişimlere göre güncellenmektedir. Gerçekleştirilen güncellemeler ise farklı programlar kullanılarak oyunlara hile karıştırılmasının önüne geçmektedir.

101 Okey Plus böylece oyun erişimlerini internet üzerinden sağlamak tamamıyla güvenilir olarak kabul edilmektedir. Üstelik internet her daim aktif bir sistem sunmaktadır. Bu da oyun bağlantılarının sabahın erken saatlerinde de gecenin ilerleyen saatlerinde de sağlanabilmesi anlamına gelmektedir. Üstelik herkese açık bir sistem olduğu için oyuncu bulmak veya dördüncü beklemek sorun yaratmamaktadır.

Böylelikle istenen her an hilesiz olarak oyunun oynanabilmesi mümkün olmaktadır.

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst